Urząd Gminy Leśnica

Czym jest orienteering?

Gmina Leśnica ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, krajobrazowe, topograficzne oraz kulturowe stwarza idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju form aktywnej turystyki związanej ze sportem, rekreacją i wypoczynkiem.


Góra Świętej Anny z Parkiem Krajobrazowym, Geoparkiem, obszarem Natura 2000, amfiteatrem, pomnikiem Powstańców Śląskich, bazyliką Św. Anny oraz Kalwarią przyciąga rocznie tysiące turystów zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem - pieszymi wędrówkami, spacerami, biegami.


Czarnocin z dwoma rezerwatami leśnymi "Boże Oko" i "Grafik" zwanym potocznie "Polską Szwajcarią", Poręba z wieloma kaplicami, okazałym drzewostanem i źródełkiem krasowym "Siedem Źródeł" należą do licznych na terenie Gminy Leśnica urokliwych miejsc, wartych zwiedzenia.


ORIENTEERING jest to poszukiwanie umieszczonych na stałe punktów kontrolnych, z pomocą papierowej mapy tradycyjnej lub elektronicznej na urządzeniu mobilnym. To aktywność fizyczna w kontakcie z naturą i jednocześnie dobra zabawa.


Daje to ogromną satysfakcję każdemu, kto zdecyduje się podjąć to wyzwanie. Szczególne zainteresowanie wzbudza wśród młodzieży oraz osób lubiących aktywny wypoczynek. Na orientację można chodzić, maszerować z kijkami, truchtać, biegać, jeździć rowerem lub na nartach. Można to robić indywidualnie lub w grupach, za dnia lub w nocy, przy każdej pogodzie. Ćwiczymy wówczas ciało i umysł, uwrażliwiamy się na przyrodę.

Od czego zacząć?

1.

Przed rozpoczęciem spaceru/marszu/biegu musisz zaopatrzyć się w odpowiednią mapę z wyznaczoną trasą oraz kartę startową pozwalającą w dowolnym czasie na zdobycie kolejnych punktów kontrolnych. Zobacz gdzie zdobyć mapę i karty

2.

Przemieszczając się z pomocą mapy musisz odnaleźć punkt informacyjny, który posiada specjalny perforator pozwalający na udokumentowanie zaliczenia tego miejsca.

3.

Po zaliczeniu wszystkich punktów informacyjnych trasa zostaje zaliczona.

Otwórz mapę